Apple hayranlarına bir kötü haber daha, yeni iPad’te eski teknoloji

Apple‘ın farklı tablet modelleri arasında iPad mini, iPad, iPad Air ve iPad Pro bulunmaktadır. Her modelin kendine has özellikleri olmakla birlikte, isminden de anlaşılacağı üzere iPad Pro, en üstün özelliklere sahiptir. Ancak 2024 yılında 12.9 inçlik iPad Air modelinde mini-LED teknolojisi kullanılacağına dair iddialar ortaya atılmıştı. Bu beklentilere rağmen, Apple’ın maliyetleri nedeniyle iPad Air’de mini-LED ekran kullanmaktan vazgeçtiği görülüyor.

Ekran endüstrisinde tanınmış bir analist olan Display Supply Chain Consultants (DSCC) CEO’su Ross Young, daha önce 2024 iPad Air modelinin mini-LED panelle gelebileceğini öne sürmüştü. Ancak yeni kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Apple bu modelde daha uygun maliyetli bir LCD panel kullanmayı tercih edecek.

Apple hayranlarına bir kötü haber daha, yeni iPad’te eski teknoloji

Ross Young ayrıca, Apple‘ın 2024’ün son çeyreğinde mini-LED ekranlı yeni bir iPad modeli tanıtacağını belirtti. Henüz bu modelin tam olarak hangi ürün olacağı kesinleşmemiş olup, düşük segmentli bir iPad Pro ya da tamamen yeni bir iPad serisi olabileceği üzerinde duruluyor. Apple‘ın yeni bir iPad Air üzerinde çalıştığı bilinse de, bu cihazın tüm teknik özellikleri henüz açıklanmadı.

Mini-LED ekran teknolojisi, bazı cihazlarda yavaş yavaş benimsenmekte olup, LCD panellere kıyasla daha zengin kontrast ve gerçek siyahlar sunabilmektedir. Mini-LED’ler, çok daha küçük LED’ler kullanarak ekranın daha iyi renkler sunmasını sağlar. Apple, mini-LED panelleri ilk kez 2021 yılında iPad Pro modelinde kullanmıştı ve görünen o ki, maliyetler nedeniyle iPad Air modellerinde bu teknolojiyi kullanmaktan kaçınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir